Press Release: Week 2 – Season 2016/17

GAME OF THE WEEK

MOSTA HORSESHOE B SET THE EARLY PACE IN DIVISION THREE
Hamrun Education Bar B v Mosta Horseshoe Bar B 3-5

This week`s game of the week comes from the newly formed 3rd division as two potential title contenders faced off in week 2. The first four matches all went against the throw with the hosts winning matches through Ronald Chappel in the singles and the same player together with Anthony Cutajar in the doubles and the visitors winning two singles matches through Edward Azzopardi and Enrico Scerri. After the midway point, Mosta Horseshoe B started the better and managed to open a two game lead over their opponents with wins coming from Joe Mangion and Paul Salnitro. Hamrun Education Bar B kept their hopes of gaining some points alive with a win in the 7th game from Anthony Cutajar to go into the last match needing a win to earn a point, but the visitor`s pair of Salnitro/Scerri came on top to secure all three points for Horseshoe B and maximum points after two game-weeks.

Results Game-week 2 (14/10/2016)
Division 1
Floriana Ajax A v Zejtun Beland Bullseye 8-0; Bormla Bocci Club v BBugia Cox Sports Club A 2-6; Kalkara St Joseph v Zejtun Juventutis Domus 7-1; Mosta Horseshoe Bar A v Gudja POs Bar A 4-4.

Division 2
BBugia Cox Sports Club B v Cospicua Rangers 1-7; Gudja POs Bar B v Floriana Ajax B 3-5; Senglea M. Conquest v Mosta Bocci Club 3-5; Bugibba Munchies Pub v Hamrun Education Bar A 3-5.

Division 3
St. Venera Red Square v Mqabba St Mary BC 4-4; Hamrun Education Bar B v Mosta Horseshoe Bar B 3-5; St Paul`s Diamonds v Bugibba Interc. Sun City 2-6.

Standings Game-week 2 (14/10/2016)
Division 1
1st Floriana Ajax A, Kalkara St Joseph – 6 points; 3rd Gudja POs Bar A, Mosta Horseshoe Bar A; – 4 points; 5th BBugia Cox Sports Club A – 3 points; 6th Zejtun Beland Bullseye, Bormla Bocci Club, Zejtun Juventutis Domus – 0 points.

Division 2
1st Mosta Bocci Club, Hamrun Education Bar A – 6 points; 3rd Floriana Ajax B – 4 points; 4th Cospicua Rangers, Bugibba Munchies Pub – 3 points; 6th Gudja POs Bar B, BBugia Cox Sports Club B – 0 points.

Division 3
1st Mosta Horseshoe Bar B – 6 points; 2nd Bugibba Intercontinental Sun City – 4 points; 3rd Mqabba St Mary BC, St. Venera Red Square – 2 points; 5th Mgarr The Hatch Sports Bar – 1 point; 6th Hamrun Education Bar B, St. Pauls Diamonds – 0 points.

Fixtures Game-week 3 (28/10/2016)
Division 1
Kalkara St Joseph vs Bormla Bocci Club; Gudja POs Bar A vs Floriana Ajax A; Zejtun Juventutis Domus vs Zejtun Beland Bullseye; BBugia Cox Sports Club A vs Mosta Horseshoe Bar A.

Division 2
Senglea M. Conquest vs Gudja POs Bar B; Hamrun Education Bar A vs BBugia Cox Sports Club B; Mosta Bocci Club vs Cospicua Rangers; Floriana Ajax B vs Bugibba Munchies Pub.

Division 3
St Paul`s Diamonds vs Hamrun Education Bar B; Bugibba Intercontinetal Sun City vs Mqabba St Mary BC; Mosta Horseshoe Bar B vs Mgarr The Hatch Sports Bar.

MALTA PREMIER LEAGUE OF DARTS – QUALIFIER TWO
ATTARD AND ABELA QUALIFY FROM QUALIFIER TWO

The second qualifier of four from the Malta Premier League of Darts saw David Attard and Godfrey Abela join Norbert Attard and John Ciantar at the finals stage.
Some very good level of darts was on display during these qualifiers with David Attard eliminating George Mizzi 3-0, Kirsten Aquilina 3-1 and Brian Abela 3-1 on his way to the final, which saw Attard edging out John Agius 3-2 to secure a spot at the finals. Godfrey Abela saw of the challenges of Andre Zammit 3-1, Chris Cohen 3-1 and Andy Keen 3-0 before facing off against his teammate, Albert Scerri in the final which was required a deciding leg to determine the winner.

The third qualifier will take place on Wednesday 2nd & Thursday 3rd November 2016.

5 A-SIDE CUP COMPETITION (GROUP STAGES)

The group stages of the 5 a-side cup competition commenced last week with the following results recorded:
Group A: Bormla Bocci Club v Hamrun Education Bar B 2-3; Floriana Ajax A v Senglea M. Conquest 5-0.
Group B: Mqabba St Mary BC v Gudja POs Bar B 2-3; Mosta Horseshoe Bar A v Zejtun Juventutis Domus 5-0; St Paul`s Diamonds v St Venera Red Square 0-5.
Group C: Mgarr The Hatch Sports Bar v Floriana Ajax B 0-5; Hamrun Education Bar A v Kalkara St Joseph 2-3.
Group D: BBugia Cox Sports Club v Mosta Bocci Club 4-1; Gudja POs Bar A v Zejtun Beland Bullseye 1-4; Mosta Horseshoe Bar C v Floriana Ajax C 4-1.

Regards,

Andre Zammit | Public Relations Officer | Malta Darts Association