2. Week – Press Release (ENG)

NATIONAL LEAGUE – ROUND UP

Division 1: Game-week two produced four away wins which see Kalkara St Joseph, Floriana Ajax A, Mosta Horseshoe Bar A and Gudja POs Bar A remain unbeaten after two matches.

Division 2: Early leaders in this division are Mosta Horseshoe Bar B and St Venera Red Square, both registering straight forward wins to make it two in two. Following them are Gudja POs Bar B and Cospicua Rangers on four points after their head-to-head match ended in a 4-4 draw.

Division 3: Three teams on maximum points are Floriana Bocci Club, Floriana Ajax C and Hamrun Bayern Munich after registering away wins in their second league match. Three other teams managed to get their first win under their belt – Siggiewi St.Nicholas BC, Sliema Tipico St.Gregory and St.Paul’s Band Club.

Results Game-week 2 (13/10/2017)

Division 1

Senglea M. Conquest A v Kalkara St Joseph 1-7; Hamrun Education Bar A v Gudja PO`s Bar A 2-6; Zejtun Beland Bullseye v Floriana Ajax MCP A 2-6; Birzebbuga Cox Sports Club A v Mosta Horseshoe Bar A 2-6.

Division 2

Gudja PO`s Bar B v Cospicua Rangers 4-4; Mosta Horseshoe Bar B v Bugibba Sun City A 7-1; St. Venera Red Square v Birzebbuga Cox Sports Club B 6-2; Floriana Ajax MCP B v Hamrun Education Bar B 8-0.

Division 3

St. Paul’s Diamonds v Floriana Bocci Club 3-5; St.Paul’s Band Club v Senglea M. Conquest B 5-3; Mgarr The Hatch Sports Bar v Siggiewi St.Nicholas BC 0-8; Zurrieq Football Club v Floriana Ajax Munchies C 1-7; Mqabba St. Mary Band Club v Sliema Tipico St. Gregory BC 3-5; Bugibba Sun City Ladies v Hamrun Bayern Munich 2-6.

Standings Game-week 2 (13/10/2017)

Division 1

1st Mosta Horseshoe Bar, Floriana Ajax MCP A, Kalkara St Joseph – 6 points; 4th Gudja PO`s Bar A – 4 points; 5th Zejtun Beland Bullseye – 1 point; 6th Birzebbuga Cox Sports Club A, Hamrun Education Bar A, Senglea M. Conquest A – 0 points.

Division 2

1st Mosta Horseshoe Bar B, St. Venera Red Square – 6 points; 3rd Gudja PO`s Bar B, Cospicua Rangers – 4 points; 5th Floriana Ajax MCP B – 3 points; 6th Bugibba Sun City A, Birzebbuga Cox Sports Club, Hamrun Education Bar B – 0 points.

Division 3

1st Floriana Bocci Club, Hamrun Bayern Munich, Floriana Ajax Munchies C – 6 points; 4th Sliema Tipico St. Gregory BC, Siggiewi St.Nicholas BC, St.Paul’s Band Club – 4 points; 7th Senglea M. Conquest B, Mqabba St. Mary Band Club, Bugibba Sun City Ladies – 1 point; 10th Mgarr The Hatch Sports Bar, Zurrieq Football Club, St. Paul’s Diamonds – 0 points.

Fixtures Game-week 3 (20/10/2017)

Division 1

Zejtun Beland Bullseye v Hamrun Education Bar A; Mosta Horseshoe Bar A v Senglea M. Conquest A; Floriana Ajax A v Kalkara St Joseph; Gudja PO`s Bar A v Birzebbuga Cox Sports Club A

Division 2

St. Venera Red Square v Mosta Horseshoe Bar B; Hamrun Education Bar B v Gudja PO`s Bar B; Birzebbuga Cox Sports Club B v Cospicua Rangers

Division 3

Siggiewi St.Nicholas BC v St. Paul’s Diamonds; Floriana Ajax C v Bugibba Sun City Ladies; Floriana Bocci Club v Zurrieq Football Club; Senglea M. Conquest B v Mgarr The Hatch Sports Bar; Sliema Tipico St. Gregory BC v Hamrun Bayern Munich; Mqabba St. Mary Band Club v St.Paul’s Band Club

5 A-SIDE CUP – 2nd GROUP MATCHES

Group A

St. Venera Red Square v St. Paul’s Diamonds 3-2; Mosta Horseshoe Bar A v Mgarr The Hatch Sports Bar 5-0; Hamrun Education Bar A v Bugibba Sun City Ladies 4-1.

Group B

Floriana Ajax B v Senglea M. Conquest B 5-0; Birzebbuga Cox Sports Club A v Gudja PO`s Bar A 1-4.

Group C

St.Paul’s Band Club v Cospicua Rangers 3-2; Gudja PO’s Bar B v Hamrun Bayern Munich 3-2; Senglea M. Conquest A v Floriana Ajax A 1-4.

Group D

Bugibba Sun City A v Floriana Ajax C 4-1; Kalkara St Joseph v Mosta Horseshoe Bar B 3-2.

Regards,

Andre Zammit | Public Relations Officer | Malta Darts Association